برای استفاده از همه امکانات سایت باید جاوا اسکریپت مرورگر خود را فعال کنید.
چهارشنبه 27 تیر 1403

تسهیلات ۲۰۰ هزار میلیارد تومانی اشتغال در ۱۴۰۳

معاون اشتغال وزارت کار اعلام کرد که از آغاز دولت سیزدهم تاکنون مبلغ حدود ۱۶۰هزار میلیارد تومان به عنوان تسهیلات اشتغال پرداخت شده است. او افزود که برای سال ۱۴۰۳، مبلغ حدود ۲۰۰هزار میلیارد تومان برای پرداخت تسهیلات اشتغال در نظر گرفته شده است.

به گزارش حمیت نیوز(حمنا)؛ محمود کریمی بیرانوند، معاون اشتغال وزارت کار درباره آمار بازار کار اعلام کرد که طبق آخرین آمار مرکز آمار، نرخ بیکاری در زمستان ۱۴۰۲ به کمترین سطح خود در سال‌های اخیر رسیده است.

وی با اشاره به اینکه نرخ بیکاری سال ۱۴۰۲ به ۸.۱ درصد رسید که کمترین نرخ بیکاری سالانه در دهه‌های اخیر است گفت: خالص اشتغال ایجادی در سال گذشته ۷۷۵ هزار نفر است و نرخ مشارکت اقتصادی با افزایش چهار دهم درصدی به ۴۱.۳ درصد رسیده است.

معاون وزیر کار در ادامه از کاهش ۱.۲ درصدی نرخ بیکاری فارغ‌التحصیلان، کاهش هشت دهم درصدی نرخ اشتغال ناقص، کاهشی ۱.۸ درصدی نرخ بیکاری جوانان و کاهش نرخ بیکاری در ۲۵ استان خبر داد. همچنین نرخ بیکاری فارغ التحصیلان کاهش بوده است و به عدد ۱۱.۸ درصد رسیده است.

معاون اشتغال وزارت کار افزود: نرخ بیکاری فارغ‌التحصیلان با وجود روند کاهشی در چند فصل اخیر همچنان مطلوب نیست. امیدواریم که فاصله این نرخ از نرخ بیکاری کل را در سال ۱۴۰۳ به کمتر از ۲ درصد برسانیم.

کریمی بیرانوند اظهار داشت: وعده ایجاد ۱ میلیون فرصت شغلی در سال ۱۴۰۲ مطابق آمار سامانه رصد رقم خورده است. این آمار نشان دهنده این است که بازار کار در سال گذشته درخشان بوده است و جزو بهترین سال‌های اشتغالی دهه‌های اخیر محسوب می‌شود.

 معاون اشتغال وزارت کار بیان کرد: توسعه روابط با همسایگان، نرخ رشد اقتصادی مثبت و پیوسته، رونق اقتصاد بدون توجه به متغیرتحریم، تقسیم بندی تعهد استانی و نظارت سختگیرانه بر اشتغال ایجادی کشور، احیای واحد‌های راکد و نیمه فعال از سوی استانداران، تسهیل مجوز‌های کسب و کار از جمله مهمترین اقدامات در بازار کار بوده است.

 وی گفت:برای سال ۱۴۰۳, تقسیم بندی تعهد اشتغال استانی انجام شده است، از ابتدای دولت سیزدهم تا کنون حدود ۱۶۰ هزار میلیارد تومان تسهیلات اشتغال پرداخت شده است. قانون بودجه ابلاغ شده است و برای سال ۱۴۰۳ حدود ۲۰۰ هزار میلیارد تومان ظرفیت پرداخت تسهیلات اشتغال هم دیده شده است. امیدواریم در سال ۱۴۰۳ بخش زیادی از آن عملیاتی شود.

 کریمی بیرانوند اظهار داشت: بخشی از تعهدات اشتغال سال ۱۴۰۲ هنوز باقی مانده است. هدفگذاری برای اشتغال در سال ۱۴۰۳ ایجاد یک میلیون شغل را داریم، به استانداران ابلاغ شده است. فرآیند نظارت بر آن از اول اردیبهشت ماه آغاز می‌شود.

 معاون اشتغال وزارت کار درباره اشتغال فارغ التحصیلان گفت: تفاوت امسال ما در تقسیم بندی اشتغال استانداران این است که سهم اشتغال فارغ التحصیلان را اعلام کرده ایم. می‌بایست ۲۵ درصد از کل اشتغال ایجادی سال ۱۴۰۳ به فارغ التحصیلان تعلق بگیرد. تقسیم بندی استانی این موضوع اعلام شده است. ابزار‌های مالی مانند تقویت صندوق ضمانت توسعه تعاون، آموزش‌های فنی و حرفه‌ای و همکاری درباره بورس تحصیلی و تقویت شرکت‌های دانش بنیان را به صورت ویژه دنبال خواهیم کرد.   به صورت جدی روی بیکاری این قشر تمرکز کرده‌ایم و همکاری خوبی با وزارت علوم و معاونان علمی شروع کرده‌ایم. در حوزه پارک‌های علم و فناوری و پیوند صنعت و دانشگاه گفتگو‌ها و تعاملات طولانی و گسترده‌ای صورت دادیم.  

کریمی بیرانوند افزود: اقدام دیگری که در تعامل میان وزارت علوم و وزارت کار در حال انجام است، بحث بورس تحصیلی بخش خصوصی است که در این چهارچوب بخش خصوصی برمبنای نیاز خود برای دوره پس از تحصیل افرادی را در داخل دفترچه کنکور بورس کرده و تضمین می‌دهد که پس از طی دوره تحصیلی آن‌ها را جذب کند.  

 وی گفت:میزان اعتبارات مشاغل خانگی برای سال ۱۴۰۳ مشخص نشده است. در بحث اشتغال ناقص به ۸.۲ درصد رسیده است. یعنی بیش از ۹۱ درصد اشتغال کشور تمام وقت است. زمانی که اشتغال ناقص کاهش می‌یابد، به معنی بهبود شرایط شغلی است. امیدواریم همین روند برای ۱۴۰۳ ادامه یابد.

 کریمی بیرانوند درباره کیفیت اشتغال ایجادی گفت:رشد پوشش بیمه‌ای در سال ۱۴۰۲ یکی از آیتم‌هایی است که نشان دهنده این است که مشاغل ایجاد شده با کیفیت است. تعداد ۱.۵ میلیون نفر جدید در سال ۱۴۰۲ تحت پوشش بیمه تامین اجتماعی قرار گرفتند.

معاون اشتغال اظهار داشت:بیمه بیکاری روند کاهشی داشته است، نرخ اشتغال ناقص کاهش داشته است، عملکرد سازمان فنی و حرفه‌ای نسبت به سال گذشته خود در حوزه آموزش‌ها بیشتر بوده است، تسهیل راه اندازی کسب وکارو... بیانگراین است که پایداری مشاغل بیشتر شده است. نرخ مشارکت اقتصادی با افزایش چهار دهم درصدی به ۴۱.۳ درصد رسیده است که نشان دهنده پایداری و کیفیت مشاغل است. اما به معنی این است که در وضعیت مطلوب هستیم، باید تلاش کنیم.

 وی گفت:دستگاه‌های اجرایی استان‌ها تا پایان فروردین ماه جاری مهلت ثبت اشتغال‌های ایجاد‌ه شده سال ۱۴۰۲ را دارند، تا کنون بیش از یک میلیون و ۴۰ هزار کد ملی تایید شده اشتغال ایجادی و صحت سنجی شده داشته ایم که به معنی این است که تعهد یک میلیون شغل در سال گذشته محقق شده است.  

منبع: تسنیم

تاریخ: 1403/1/28
موضوع: کسب و کار
اشتراک گذاری:          
لینک کوتاه:

نظرات
نام:
ایمیل:
وب سایت:
متن:
کد امنیتی:کد امنیتی
تکرار کد امنیتی:

اخبار مرتبط

بازدید معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری قم از اداره کل امور مالیاتی

به گزارش حمیت نیوز(حمنا)؛ در این دیدار حسین نیروبخش "مدیرکل امور مالیاتی استان" با ارائه گزارشی از وضعیت تحقق درآمدهای مالیاتی سه سال اخیر کشور ،استان و همچنین عوارض ...

مصوبات مهم هیات دولت برای حذف سختگیری های صدور مجوزهای کسب و کار

به گزارش حمیت نیوز(حمنا)؛ علی بهادری جهرمی روز چهارشنبه در حاشیه جلسه هیات دولت و در جمع خبرنگاران با تسلیت شهادت همه شهدای خدمت پرواز اردیبهشتی گفت: از همه مردم که هم ...

مشکلات و موانع پیش‌روی اصناف استان قم بررسی شد

به گزارش حمیت نیوز(حمنا)؛ نشست هم‌اندیشی رئیس سازمان بسیج اصناف، بازاریان و فعالان اقتصادی کشور با اعضای هیئت مدیره اتحادیه‌ها به همت اتاق اصناف استان قم برگزار ...

کسب‌وکارها تا ۱۵ اردیبهشت ملزم به دریافت شناسه یکتا هستند

به گزارش حمیت نیوز(حمنا)؛ بنا بر اعلام هیأت مقررات‌زدایی همه کسب‌وکارها باید حداکثر تا ۱۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ مجوز الکترونیکی (شناسه یکتا) دریافت کنند. تبصره (۷) ماده (۱) ...