برای استفاده از همه امکانات سایت باید جاوا اسکریپت مرورگر خود را فعال کنید.
سه شنبه 16 خرداد 1402
در دومین نشست تخصصی "مدیرجوان - امید انقلاب" عنوان شد:

طلبه شهید "آرمان علی وردی" نخبه‌ی اسوه است

به گزارش حمیّت نیوز(حمنا)  به نقل از روابط عمومی دفتر امور نخبگان و استعدادهای برتر مرکز مدیریت حوزه‌های علمیه، دومین نشست تخصصی "مدیر جوان- امید انقلاب" که با حضور استعدادهای مدیریتی طرح جامع شهید بیاضی‌زاده، در تالار بیان پژوهشگاه حوزه و دانشگاه شهر قم برگزار شد، آیت‌الله محسن اراکی عضو شورای عالی حوزه‌های علمیه، جامعه را از منظر قرآن کریم، به دو دسته تقسیم کرد و گفت: قرآن کریم جامعه را به "جامعه هوشیار" و "جامعه ناهوشیار" تقسیم بندی کرده است.

وی در توضیح این تقسیم بندیِ مردم جامعه افزود: در قرآن کریم و منابع دینی، جامعه‌شناسیِ خاصی داریم و مبنای ویژه‌ای برای آن ذکر شده است؛ به عبارت دیگر؛ اقسام جامعه بر اساس خصلت‌های موجود، به جامعه‌ی "هوشیار" که بیدار و آگاه است و "جامعه ناهوشیار" که غافل است، تقسیم می‌شود و متاسفانه باید گفت که در این جامعه  غافل بودن یک اصل است.

عضو شورای عالی حوزه‌های علمیه، با تشریح اقسام مدیریت در جامعه به "هوشیار" و "غیر هوشیار"، افزود: مدیریت در جامعه‌ی هوشیار و جامعه‌ی غافل، در روش‌ها و ابزارها فرق دارد و کاربست این روش‌ها و ابزار‌ها در دو نوع جامعه، کاملا با هم متفاوت است.

وی در پاسخ به این سوال که نخبگی چه تعریفی دارد، گفت: نخبگی در بستر جامعه شکل می گیرد و هر نخبه محصول جامعه‌ی خودش است. ممکن است "هنرمند" در یک جامعه، نخبه حساب شود و در جامعه‌ای دیگر، در کنار نخبگان قرار نگیرد؛ زیرا در جامعه‌ی غافل که چیزی جز خوش‌گذرانی، غفلت و لذّت‌های جسمانی وجود ندارد، "هنرمندی" نخبه حساب می‌شود که انسان را به سمت خوش گذرانی و لذّتِ جسمانی هدایت کند؛ اما در مقابل، جامعه‌ی بیدار، جامعه‌ای است که مردم را به سمت کارهای ارزشمند، ایثار و... هدایت کند و در چنین جامعه‌ای، شهید مظهر هنر و نخبگی است.

این استاد سطوح عالی حوزه علمیه قم، مدیریت را سِنخی از نخبگی نامید و افزود: مدیریت، یک سنخ از فعالیت‌های نخبگانی است و این نخبگان هستند که مسئول مدیریت جامعه‌اند.

وی همچنین نخبگان را به دو دسته‌ی راکد و فعّال تقسیم کرد و گفت: نخبه‌ی راکد کسی است که هیچ خدمتی به جامعه ارائه نمی‌دهد و بعد از مدتی تبدیل به یک مانع هم برای خودش و هم برای جامعه می‌شود؛ اما نخبه‌ی فعّال کسی است که اگرچه گاهی دارای مدیریت بالفعل یا مدیریت غیر رسمی است و پست ندارد؛ اما دارای جهت دهی به جامعه می‌باشد، مانند علما، دانشمندان، انسان‌های با تقوا و ....

آیت الله اراکی مرحله بالاتر از نخبه را نخبه اسوه خواند و تصریح کرد: گاهی نخبه تبدیل می‌شود به نخبه‌ی اسوه؛یعنی نه تنها کار خوب انجام می‌دهد؛بلکه افزون بر آن، اسوه است و جامعه را به سمت بالا حرکت می‌دهد.

وی افزود: نخبگان در کشمکش‌های جامعه، محک می‌خورند و مشخص می‌شود که چه‌کاره هستند؛ به عنوان مثال طلبه شهید آرمان علی وردی، نخبه‌ی اسوه است و در حوادث اخیر مشخص شد که جامعه‌ی دینی و غیر دینی، چه جامعه‌ای است.

این عضو شورای عالی حوزه‌های علمیه در پایان افزود: جامعه‌ی خوب و برتر بودن، وظیفه حاکمیت است و ما به عنوان جامعه‌ی اسلامی و ایمانی، در همه‌ی عرصه ها باید جامعه‌ی برتر و اعلی باشیم.

گفتی است سلسله نشست‌های تخصصی "مدیر جوان امید انقلاب" به همّت شاخه‌ی استعدادهای مدیریتی طرح جامع شهید بیاضی‌زاده، هر دو هفته یکبار با حضور استعدادهای حوزوی و با سخنرانی چهره‌های مطرح و شاخص حوزوی و نظام اسلامی برگزار می‌شود.
 

تاریخ: 1401/8/15
موضوع: استانها
اشتراک گذاری:          
لینک کوتاه:

نظرات
نام:
ایمیل:
وب سایت:
متن:
کد امنیتی:کد امنیتی
تکرار کد امنیتی:

اخبار مرتبط

جشنی در دبستان دخترانه نرجس خاتون منطقه جمکران برگزار شد.

به همت موسسه فرهنگی هنری داستان طلوع جمعه؛به مناسبت میلاد امام حسن (ع) جشنی در دبستان دخترانه نرجس خاتون منطقه جمکران برگزار شد. به گزارش حمیّت نیوز، در این مراسم که ...

بازارچه بهاره در مصلی پردیسان می شود

به گزارش حمیّت نیوز(حمنا)؛ بازارچه بهاره پردیسان از ۲۳ لغایت ۲۹ اسفند در مصلی بزرگ پردیسان برگزار میگردد. بازارچه بهاره پردیسان با درخواست عمومی شهروندان این منطقه ...

نمایشگاه توانمندی بانوان استان قم افتتاح شد

به گزارش حمیّت نیوز(حمنا)؛ نمایشگاه توانمندی بانوان استان قم با حضور امیدیان معاون امور اقتصادی استانداری، عبدالهی معاونت امور بانوان استانداری،  شهیدی مهر معاون ...

درخشش روابط عمومی شركت آب و فاضلاب استان قم در كشور

به گزارش حمیّت نیوز(حمنا)؛  آیین اختتامیه «جشنواره ارزیابی روابط عمومی‌های صنعت آب و برق» با حضور "علی‌اکبر محرابیان" وزیر نیرو، جمعی از معاونان، ...

طراحی سایت و پشتیبانی: رسانه پرداز