برای استفاده از همه امکانات سایت باید جاوا اسکریپت مرورگر خود را فعال کنید.
دوشنبه 13 آذر 1402
حجت الاسلام والمسلمین مهاجرنیا تبیین کرد:

جایگاه«عزّت» در گفتمان انقلاب اسلامی

حمیّت نیوز(حمنا)؛ رئیس اندیشکده مطالعات انقلاب اسلامی طلوع مهر گفت: در گفتمان انقلاب اسلامی«عزّت» مفهوم بسیار مهم و کلیدی است، یکی از مفاهیمی است که حقیقتاً انقلاب بانی آن بود، شاید برخی بگویند که قبلا اخلاق، معنویت و آزادی کم و بیش وجود داشت، اما«عزّت» دستاورد ویژه انقلاب بود، انقلاب اسلامی مفهوم «عزّت»را با خود به ارمغان آورد.

نهمین جلسه از نهمین دوره کرسی‌های آزاداندیشی با عنوان «گفتمان انقلاب اسلامی» به همت مجمع هماهنگی پیروان امام و رهبری استان قم و اندیشکده مطالعات انقلاب اسلامی طلوع مهر در دانشگاه طلوع مهر قم به صورت حضوری و مجازی برگزار شد.

حجت الاسلام والمسلمین محسن مهاجرنیا در این نشست گفت: محور گفتمان انقلاب اسلامی «اسلام ناب» است و دال های شناور که به این محور، مفهوم می بخشند که ما راجع به آزادی، عدالت، اخلاق و معنویت صحبت کردیم و در این جلسه درباره دال مهم «عزّت» بحث می کنیم.

رئیس اندیشکده مطالعات انقلاب اسلامی طلوع مهر گفت: در گفتمان انقلاب اسلامی«عزّت» مفهوم بسیار مهم و کلیدی است، یکی از مفاهیمی است که حقیقتاً انقلاب بانی آن بود، شاید برخی بگویند که قبلا اخلاق و معنویت و آزادی کم و بیش وجود داشت، اما«عزّت» دستاورد ویژه انقلاب بود، انقلاب اسلامی مفهوم «عزّت» را با خود به ارمغان آورد.

استاد مهاجرنیا افزود: پادشاهی، استبداد و دیکتاتوری در هرکجا به وجود بیاید موجب فساد می شود وعزّت مندی، غیرت، دینداری، حمیّت، تعهد و مسئولیت را نابود می کند و به جایش ذلت و ذلیلان را جایگزین می کند. انقلاب علیه یک نظام پادشاهی اتفاق افتاد که آنجا عزّت تبدیل به ذلت شده بود و آن چیزی که مبنای عزّت بود کاملاً‌ از بین رفته بود.

استاد فلسفه سیاسی حوزه و دانشگاه با اشاره به معنای «عزّت»، گفت: «عزّت»یعنی سخت، صلابت، سفت ومحکم، دارای استحکام، عزیز، قدرتمند، نفوذ ناپذیر، عزّت یعنی بسیار قدرتمند، کمیاب ونادر. انقلاب در همان آغاز به دوتعبیر«عزّت»را معنا کرد یا به تعبیری دو نوع اسلام را مطرح کرد.

وی افزود: امام؛ اسلام را  در دو قالب «اسلام ناب» و اسلام امریکایی دسته بندی کرد، اسلام امریکایی که همان اسلام پادشاهی بود، اسلام مخالف اسلام ناب بود، عزّت مندی در این نوع اسلام نبود، اسلامی بود که با کفر و شرک و نفاق راحت کنار می آمد، اسلامی که مسئولیت آور نبود، اسلامی که تعهد نداشت و خنثای مشکله بود.

استاد مهاجرنیا گفت: در مقابل اسلام آمریکایی، اسلام نابی مطرح شد که از همان اول مبنایش بر«عزّت» بود و پیام رسایش این بود که« مَن كانَ يُريدُ العِزَّةَ فَلِلَّهِ العِزَّةُ جَميعًا»، اگر کسی عزّت می خواهد؛ همه عزّت در دستگاه الهی است، همۀ عزّت نزد خداست، یعنی هیچ شقی از عزّت، نه عزّت سیاسی، اقتصادی، فرهنگی، هیچ نوع عزّتی جای دیگر نیست و این شعار و پیام انقلاب اسلامی بود.

استاد حوزه و دانشگاه افزود: عزّت یعنی اسلام برتر، یعنی برتری، یعنی اقتدار. این ادبیاتی بود که انقلاب اسلامی حاملش بود و پیام انقلاب اسلامی به تمام کسانی که در دوران سخت شاهنشاهی مورد آزار و اذیت و شکنجه و دستگیری و فشار بودند، این آیه قرآن بود که« وَلاتَهِنوا وَلاتَحزَنوا وَ اَنتُمُ الاَعلَونَ»، نگران نباشید شما برترید، چرا؟ چون«وَلِلَّهِ العِزَّةُ وَلِرَسولِهِ وَلِلمُؤمِنينَ»، عزّت مخصوص خدا و رسول او و مؤمنان است.

وی بیان کرد: شعار اولیه انقلاب اسلامی ایمان و عمل صالح است، نتیجه اش چیست؟ عزّت است؛ زیرا ایمان و عمل صالح به عزّت ختم می شود. ایمان و عمل صالحی که می فرماید انسان را بالا می برد« إِلَيْهِ يَصْعَدُ الْكَلِمُ الطَّيِّبُ وَالْعَمَلُ الصَّالِحُ يَرْفَعُهُ»، بالا یعنی کجا؟ یعنی عزّت، یعنی انسان ها را به عزّت، شوکت، قدرت و اقتدار و به همه عزّتی که مال خداست می رساند.

استاد مهاجرنیا افزود: اسلامِ گفتمانِ انقلابِ اسلامی از روز اول بر پایه آیات الهی؛ اسلامِ سلطه ستیز، مبارز و اسلامِ انقلابی بود. اسلامی که یک لحظه هم نمی پذیرد که سلطۀ کفّار و اجانب و پادشاهی بر مسلمانان حاکم باشد«وَلَنْ يَجْعَلَ اللَّهُ لِلْكَافِرِينَ عَلَى الْمُؤْمِنِينَ سَبِيلًا»، یعنی خداوند اصلاً چنین چیزی را نمی پذیرد که سلطه بیگانه و کفر را بر مسلمانان بپذیریم، زیرا فرمود «وَ أَنْتُمُ الْأَعْلَوْنَ»، چون شما برتريد. اگر برتریم، پس هیچ گاه نباید زیر سلطه برویم، این پیام انقلاب اسلامی است.

وی سپس گفت: اسلامی که انقلاب اسلامی مطرح کرد، اسلامی است که فرمود «مَنْ يُطِعِ اللَّهَ» کسی که خدا را اطاعت کند، خداوند به او عزّت می دهد، لذا از روز اول، گفتمان انقلاب اسلامی روی اطاعت، پرستش و عبودیت الهی استوار شده است.

استاد مهاجرنیا با اشاره به آیه«كَتَبَ اللَّهُ لَأَغْلِبَنَّ أَنَا وَرُسُلِي»، گفت: خداوند مکتوب کرده که منِ خدا و انبیا همیشه غالب وپیروزیم، دائماً در فتح و نصرت هستیم. لذا امکان ندارد اسلام ناب دچار مغلوبیت شود، اسلام همواره پیروز است ولو اینکه در شرایط سخت اقتصادی باشد، چون ما به تکلیف عمل می کنیم، پیروزیم، اگر امام حسین(ع) در کربلا تکه تکه هم بشود باز پیروزاست، چرا؟ چون درسخت ترین شرایط فرمود«هیهات منا الذله »، من اهل ذلت نیستم.

وی افزود: مقام معظم رهبری اخیراً در یک سخنرانی به آیه «و لا تهنوا و لا تحزنوا و انتم الاعلون» اشاره کردند و پیامش این است که بمانید و توصیه ای که به بسیج داشتند، فرمودند بسیجی بمانید، این پیام یعنی پیام عزّت، پیام اقتدار، این پیام اسلامی است که انقلاب با خودش آورد، اسلام خودباوری و اعتماد به نفس، اسلام کرامت نفس و حقیقتاً این اسلام را ما یاد گرفتیم ولو اینکه عده ای در میانه راه پشیمان بشوند و برگردند.

استاد مهاجرنیا بیان داشت: اسلامی که انقلاب آورد اسلام غیرت، مردانگی، فرزانگی، اسلام مردان مرد «رِجَالٌ لَا تُلْهِيهِمْ تِجَارَةٌ وَلَا بَيْعٌ عَنْ ذِكْرِ اللَّهِ»، مردانی که هیچ چیزی آنها را از مسیر خدایی منحرف نمی کند، تجارت و دنیا و پست و مقام و... آنها را منحرف نمی کند، مردانی که مسیر را تعیین کردند و پایش ایستادند، این آموزه ای بود که انقلاب به ما یاد داد.

وی افزود: اسلامی که انقلاب اسلامی با خودش آورد، اسلامی است که «لا شرقیه و لا غربیه»، در راه  مستقیم حرکت می کند، اگر یک جایی نایستاده از بی توجهی حامیان و طرفداران و رهروان هست، والا اصل اسلامی که انقلاب اسلامی آورد  اسلامی است که امام راحل فرمود: اگر همه استکبار جهانی در مقابل من یا ما بایستند من به کمک بسیجیان جهان اسلام در مقابل همه استکبار خواهم ایستاد .

استاد حوزه و دانشگاه افزود: «عزّت» انقلاب اسلامی عزّتی است که بشارت داد که «إِنَّ الَّذِينَ قَالُوا رَبُّنَا اللَّهُ ثُمَّ اسْتَقَامُوا تَتَنَزَّلُ عَلَيْهِمُ الْمَلائِكَةُ»، کسانی که استقامت کردند و پای کار ایستادند«تَتَنَزَّلُ عَلَيْهِمُ الْمَلائِكَةُ» یعنی به عزّت می رسند، به اوج اقتدار می رسند، به معنویت و سکینه ای که فرشتگان برایشان می آورند، می رسند، که همان عزّت است.

استاد مهاجرنیا در ادامه در تبیین عواملی که موجب عزّت می شود، افزود: اولین عامل اطاعت از خداست، انقلاب اسلامی انقلاب عبودیت، انقلاب بندگی، انقلاب بازگشت به ارزش های دینی و الهی و حاکمیت دین بوده، در صورتی ما می توانیم به آن عزّت برسیم که این شرایط فراهم باشد، اگر یک روزی ما از این مسیر پشیمان بشویم و برگردیم، قطعاً بدانید که خداوند عزّتی که وعده داده به ما نخواهد داد.

وی سپس افزود:  در بسیاری از آیات می فرماید «ان الله هو الحکیم العزیز»، «هو العلیم العزیز» عزّت خداوند دائماً تکرار می شود، این یعنی جهت گیری هایی که برای مومنین ترسیم شده، تعیین مسیرعزّت است، امام علی علیه السلام فرمودند «مَنْ أَطَاعَ اَللَّهَ عَزَّ وَ قَوِيَ»، کسی که خدا را اطاعت کند به عزّت می رسد، معنای مخالفش این است که کسی اطاعت نکند به عزّت نمی رسد، امکان ندارد، اگرهمه اقتصاد دنیا را به ما بدهند، ما بشویم کشور پیشرفته همه جهان، درآمد سرانه ملی مان بالا باشد، اما اگر از مسیر اطاعت خارج بشویم، به عزّت نمی رسیم.

استاد مهاجرنیا افزود: عامل بعدی برای عزّت که در آیات الهی و در ادبیات انقلاب اسلامی تعریف شده، حاکمیت ارزش های اسلامی است، زمانی ما می توانیم دنبال عزّت باشیم و به غیرت و تعهد و مسئولیت و عزّت برسیم که ارزش های اسلامی حاکم باشد، امکان ندارد شما یک جامعه ای در مسیر منکرات داشته باشید بعد بخواهید عزّت مند بشوید.

وی عامل دیگر عزّت را تقویت هنجارهای اخلاقی جامعه دانست و گفت: چه زمانی ما می توانیم به عزّت برسیم؟ کی انقلاب اسلامی می تواند پیام عزّت مندی اش را اعلام کند؟ زمانی که «غالبوا انفسکم علی ترک المعاصی»، با ترک گناه، با ترک منکرات، با ترک ضد اخلاقیات و ناهنجاری هایی که در جامعه هست، با ترک اینها می توانیم به عزّت برسیم، می توانیم مسیر اطاعت الهی را هموار کنیم، اگر شرایط به گونه ای شد که ناهنجاری ها غالب شد یعنی مسیر بسته است.

استاد مهاجرنیا سپس افزود: عامل بعدی هم تقواست، ببینید تقواگزینی و تقواپیشگی از عوامل اساسی انقلاب اسلامی است، بعضی ها فکر می کنند با همین واژه ی«تقوا»، تقوا حاصل می شود، تقوا در واقع یک مفهومی است که در همه عرصه ها و کارها باید خودش را نشان بدهد، در سیاست، اقتصاد، فرهنگ، مسائل شخصی، اجتماعی همه جا باید تقوا حضور داشته باشد وعزّتی که انقلاب اسلامی تعریف کرده از کانال تقوا می گذرد.

وی افزود: رسیدن به عزّت و شوکت و اقتدار انقلاب اسلامی حتماً پایه اش تقواست، تقوای فردی تک تک آحاد شهروندان و تقوای اجتماعی تمام سیستم، تمام بدنه حکومت، دولت، مجلس، قوه قضاییه و... باید تقوا داشته باشد، قانون ما باید مبتنی بر تقوا باشد، والا قانون اسلامی نخواهد بود.

 وی  صبوری و تحمل انقلابی را از عوامل دیگر عزّت شمرد و گفت: عزّت همان طوری که بسیار سنگ سختی است و صلابت و استحکام دارد، رسیدن به آن هم دشوار است، یعنی اینطور نیست کسی اراده کند،عزیز شود، بسیار شرایط را باید تحمل کرد، لذا در قرآن فرمود «اصبروا و صابروا و رابطوا»، صبر پیشه کنید و دیگران را توصیه به صبر کنید.

استاد مهاجرنیا افزود: وقتی که امام راحل در همین مدرسه فیضیه و در مسجد اعظم فریاد می زدند ای حوزه های علمیه، ای علمای نجف،ای علمای قم و مشهد به داد اسلام برسید،یعنی چه؟ خوب اسلام که نرفت، اصل اسلام که نمی رود، اسلام با همان مسلمانان ساده بسیار ابتدایی هم می توانست باشد، اما اسلامی را که امام می گوید اسلام عزّت مند است، این فریاد عزّت طلبی امام راحل بود و الان هم هر چیزی که این عزّت را مخدوش کند خلاف مسیر انقلاب اسلامی است.

وی در پایان گفت:گفتمان انقلاب اسلامی اگر بخواهد استوار بماند و آن دال مرکزی یعنی، اسلام نابی که امام راحل تعریف کرد و مقام معظم رهبری پایش ایستادند، دست نخورده و سالم بماند و به دال های شناوری، مثل آزادی  وعدالتی و اخلاق و معنویت و عزّتی که تفصیل کننده های آن اسلام نابند،عمل شود، اینها باید به درستی تبیین و آموزش داده شود تا نسل جوان ما با گفتمان انقلاب اسلامی آشنا شود و با آشنایی با وظیفه ومعارف دین و ارزش های انقلاب اسلامی بتوانیم پای گفتمان انقلاب اسلامی تا آخر بایستیم.

مجتبی علیشاهی
تاریخ: 1401/9/26
اشتراک گذاری:          
لینک کوتاه:

نظرات
نام:
ایمیل:
وب سایت:
متن:
کد امنیتی:کد امنیتی
تکرار کد امنیتی:

اخبار مرتبط

مشارکت شهروندان در عصر رسانه‌های نوین

حمیّت نیوز(حمنا)  به نقل از همشهری؛ زندگی شهرنشینی و فرهنگ وابسته به آن در روزگار جدید از زوایای مختلفی مورد توجه مردم و شهروندان قرار دارد و در کلانشهرهایی چون تهران، ...

اعتماد مهمترین عنصر سرمایه اجتماعی است

 پژوهشگر و استاد دانشگاه تهران، اعتماد را مهمترین عنصر سرمایه اجتماعی ذکر کرد. قم _حمیّت نیوز(حمنا)؛دویست و بیست و سومین نشست از سلسله نشست های هم اندیشی با موضوع «سرمایه ...

سخنی با دبیر انجمن سیمان   

قم _ حمیّت نیوز(حمنا)؛سخنی با دبیر انجمن سیمان    ضمن عرض سلام   در مصاحبه عنوان نموده اید 1- بزرگترین مشکل کارخانه‌های سیمان را دشواری در تامین سوخت دوم یعنی ...

جایگاه«عزّت» در گفتمان انقلاب اسلامی

حمیّت نیوز(حمنا)؛ رئیس اندیشکده مطالعات انقلاب اسلامی طلوع مهر گفت: در گفتمان انقلاب اسلامی«عزّت» مفهوم بسیار مهم و کلیدی است، یکی از مفاهیمی است که حقیقتاً انقلاب ...

طراحی سایت و پشتیبانی: رسانه پرداز