برای استفاده از همه امکانات سایت باید جاوا اسکریپت مرورگر خود را فعال کنید.
دوشنبه 13 آذر 1402

سخنی با دبیر انجمن سیمان   

قم _ حمیّت نیوز(حمنا)؛سخنی با دبیر انجمن سیمان   
ضمن عرض سلام  
در مصاحبه عنوان نموده اید 1- بزرگترین مشکل کارخانه‌های سیمان را دشواری در تامین سوخت دوم یعنی مازوت است دانست و تامین سوخت مازوت به راحتی انجام نمی‌شود 2- کاهش سوخت گاز و برق در میزان تولید تاتیر مستقیم گذاشته و آن‌ها نمی‌توانند صددر صد ظرفیت تولید کار کنند و اگر ذخیره از گذشته نداشتند امروز با بحران مواجه می‌شدند. 3- قیمت یک تن سیمان از ۴۵۰ هزار تومان تا یک میلیون تومان شناور شده است. 
با عنایت به مصاحبه اخیر جنابعالی که ظاهرا خوراک خوبی برای تلقین التهاب و کمبود سیمان و بهانه ای برای افزایش قیمت سیمان شده مواردی را جهت تصحیح اطلاعات و جبران نواقص مطرح شده معروض می دارم.  
1-به عنوان یک کارشناس کوچک مجموعه اقتصادی که دغدغه تولید و اشتغال را دارم بر این باور هستم که مدیریت مصرف با حفظ اولویت تامین برق و گاز مصرفی خانوارها در فصول سرد سال یک واقعیت اجتناب ناپذیر بوده و نمی دانم جنابعالی اگر رییس جمهور و یا وزیر این مملکت بودید چه اقدامی برای این مشکل کمبود برق و گاز اتخاذ می کردید.!!! 
2-علی رغم این سختی هایی که عنوان می فرمایید بسیاری از کارخانه ها نسبت به تهیه مازوت اقدام و تعاملات لازم انجام شده  و با قدرت مشغول تولید و صادرات هستند.. وضعیت قیمت ها و عرضه ها نیز در بسیاری از کارخانه ها مطلوب است. 
3- در یک ساله اخیر نوسان قیمت سیمان در بورس کالا همیشه وجود داشته و حتی تجربه دامنه ملتهب تری از 350 تا یک  و نیم میلیون تومان هم وجود داشته که یقینا نقش واسطه ها و ساختار ناقص بورس باعث این تفاوت قیمت ها شده است پس بهترهست که سکوت یک ساله مصلحت اندیشانه(منفعت اندیشانه ) شکسته شود و درخصوص این تفاوت قیمت ها میان کارخانه های مختلف تولیدی که ربطی به کیفیت هم ندارد و صرفا جولان واسطه ها و سوء استفاده از تقاضاهای فصلی و منطقه ایست نسبت به ارایه راه کارهایی اقدام فرمایید که تبعیض میان کارخانه های تحت امرتان را از بین ببرید. 
4-در طول یک ساله اخیر چندین بار فرمول قیمت گذاری در بورس تغییر و بعضا به ضرر مردم وحتی به ضرر برخی کارخانه های تولیدی سیمان بود که نسبت به عرضه درست اقدام می نمودند پس مراقبت فرمایید رقابتی در عرضه درست و قیمت گذاری درست ایجاد شود و بد نیست توضیح بفرمایید تفاوت چند درصدی قیمت های پایه که هر هفته در بورس میان کارخانه ها وجود دارد از کجا ناشی شده ؟!!!  
5- افزایش قیمت ها به دو مساله برمیگردد. اولین دلیل تعیین نادرست قیمت پایه ها که یقینا بیانگر تبعیض رفتاری میان عرضه کنندگان است و مسوولیتش متوجه شماست و دوم  بر می گردد به صف های کاذب خرید و افزایش تقاضا که برمی گردد به جولان دلالان و تقاضاهای فصلی . پس بهتر است در مورد اول احساس مسوولیت بیشتری نمایید و چاره ای برای این اعترافتان و رفع تبعیص چند صد درصدی میان قیمت های فروش کارخانه های تولید سیمان بیندیشید. 
6- بسیاری از عرضه های کارخانجات سیمان واقع در شمال و مرکز و غرب و شرق کشور در هفته اخیر وارد مچینگ شده یعنی علیرغم قطعی گاز از اواسط آذر، ولی کمبود عرضه نداشته ایم و تقاضا کم بوده و سیمان با حداقل قیمت فروش رفته . تنها در مورد چند کارخانه معدود واقع در جنوب رقابت وجود داشته و افزایش تا نود درصدی قیمتها ایجاد شده است. پس توجیه شما برای تلقین التهاب کمبود و بحران در سراسر کشورچیست؟ 
7- موضوع تامین سوخت مازوت از شهریور ماه سال جاری در دستور کار بوده و مرتبا کنترل شده و مشکل حادی وجود ندارد . در برخی استانها نه تنها کمبود تولید ندارند بلکه میلیون ها تن کلینکر مازاد تولید در کارخانه ها وجود دارد پس جانب انصاف را رعایت و آنرا نقطه قوت معرفی کنید نه اینکه فضا را به شدت ملتهب و مستعد برای دلسردکردن اکثریت تولیدکنندگان سیمان جلوه نمایید تا راهی برای افزایش قیمت‌ها و افزایش تقاضاهای کاذب نهادینه نشود. 
 8-و در پایان ...تجربه یک و نیم ساله اخیر عرضه سیمان در بورس نشان می دهد در تولید و عرضه سیمان، نقاط قوت و بعضا نقاط ضعف و اجحافاتی در حق مردم انجام شده که یقینا پرونده این موضوعات در اذهان کارشناسی مفتوح است پس وجدان کاری اقتضا میکند که جنابعالی راه را برای دانستن و سپس تقویت و تداوم نقاط قوت و دانستن و چاره اندیشی برای نقاط ضعف (خانواده سیمان) هموار تر نمایید.

مجتبی سرلک معاون امور صنایع و معادن سازمان صمت قم

مجتبی علیشاهی
تاریخ: 1401/10/4
اشتراک گذاری:          
لینک کوتاه:

نظرات
نام:
ایمیل:
وب سایت:
متن:
کد امنیتی:کد امنیتی
تکرار کد امنیتی:

اخبار مرتبط

مشارکت شهروندان در عصر رسانه‌های نوین

حمیّت نیوز(حمنا)  به نقل از همشهری؛ زندگی شهرنشینی و فرهنگ وابسته به آن در روزگار جدید از زوایای مختلفی مورد توجه مردم و شهروندان قرار دارد و در کلانشهرهایی چون تهران، ...

اعتماد مهمترین عنصر سرمایه اجتماعی است

 پژوهشگر و استاد دانشگاه تهران، اعتماد را مهمترین عنصر سرمایه اجتماعی ذکر کرد. قم _حمیّت نیوز(حمنا)؛دویست و بیست و سومین نشست از سلسله نشست های هم اندیشی با موضوع «سرمایه ...

سخنی با دبیر انجمن سیمان   

قم _ حمیّت نیوز(حمنا)؛سخنی با دبیر انجمن سیمان    ضمن عرض سلام   در مصاحبه عنوان نموده اید 1- بزرگترین مشکل کارخانه‌های سیمان را دشواری در تامین سوخت دوم یعنی ...

جایگاه«عزّت» در گفتمان انقلاب اسلامی

حمیّت نیوز(حمنا)؛ رئیس اندیشکده مطالعات انقلاب اسلامی طلوع مهر گفت: در گفتمان انقلاب اسلامی«عزّت» مفهوم بسیار مهم و کلیدی است، یکی از مفاهیمی است که حقیقتاً انقلاب ...

طراحی سایت و پشتیبانی: رسانه پرداز