برای استفاده از همه امکانات سایت باید جاوا اسکریپت مرورگر خود را فعال کنید.
یکشنبه 9 بهمن 1401
در بخش جعفرآباد:

سامانه‌های نوین آبیاری در قم به‌بهره‌برداری رسید

به گزارش حمیّت نیوز(حمنا)؛رئیس سازمان جهاد کشاورزی قم گفت: یکی از این طرح‌ها در مزرعه‌ای به وسعت ۵۰ هکتار با اعتباری بیش از ۱۰ میلیارد ریال و طرح دیگر در عرصه‌ای به وسعت ۶۷.۵ هکتار با اعتباری حدود ۱۵ میلیارد ریال اجرا شد که در کل با بهره‌برداری از این طرح‌ها در حدود ۱۰۰ هزار متر مکعب در مصرف آب صرفه جویی به عمل آمد.

محمد رضا حاجی رضا با اشاره به این‌که سیستم آبیاری هیدروفلوم (لوله‌های دریچه دار) در این دو مجموعه کشاورزی اجرا شده‌است، عنوان کرد: با بهره‌برداری از این طرح‌ها در مزارع مورد نظر بین ۲۵ تا ۳۰ درصد در مصرف آب آن‌ها صرفه‌جویی شد که میزان قابل توجهی است.

حاجی رضا ادامه داد: کلنگ اجرای طرح‌های فوق، شهریورماه امسال به زمین خورد و با پیگیری سریع برنامه‌ها در مدت زمان کوتاهی شاهد بهره برداری از آن هستیم، همچنین قبل از اجرای طرح سامانه‌های نوین آبیاری، طرح تسطیح اساسی نیز در این اراضی انجام شد که همین کار هم کاهش ۱۵ درصدی مصرف آب را در آن‌ها به دنبال داشت.

شهرستان جعفرآباد از دو بخش قاهان و مرکزی تشکیل شده که جمعیت رسمی شهرستان ۲۷ هزار نفر و جمعیت غیر رسمی آن ۴۰ هزار نفر است.

با مصوبه هیات دولت و پیگیری‌های استاندار وقت قم در اردیبهشت ماه ۱۴۰۰ تشکیل شهرستان‌های جدید کهک و جعفریه در استان قم تصویب شد.

بیش از ۱۴ هزار بهره‌بردار در زمینه تولید محصولات کشاورزی در استان قم فعال هستند، همچنین میزان متوسط تولید بخش کشاورزی قم در سال ۸۵۰ هزار تن در زمینه محصولات زراعی، باغی، دامی، شیلات و گلخانه‌ای است؛ بیشتر بهره‌برداران بخش کشاورزی را روستاییان استان تشکیل می‌دهند به‌نحوی‌که کشاورزی به‌تن‌هایی حدود ۵۰ درصد اشتغال روستاییان در بخش‌های مختلف قم را به خود اختصاص داده‌است.

تاریخ: 1401/10/29
موضوع: اجتماعی
اشتراک گذاری:          
لینک کوتاه:

نظرات
نام:
ایمیل:
وب سایت:
متن:
کد امنیتی:کد امنیتی
تکرار کد امنیتی:

اخبار مرتبط

فراخوان رقابت عکاسی «مقاله عکس کوهستان» مرکز هنر و خلاقیت Banff

حمیّت نیوز(حمنا)_ فراخوان رقابت عکاسی «مقاله عکس کوهستان» مرکز هنر و خلاقیت Banff اعلام شد   ■ مهلت: ۱۱ اردیبهشت ۱۴۰۲ ■ این مسابقه توسط مرکز هنر و خلاقیت Banff ...

سامانه‌های نوین آبیاری در قم به‌بهره‌برداری رسید

به گزارش حمیّت نیوز(حمنا)؛رئیس سازمان جهاد کشاورزی قم گفت: یکی از این طرح‌ها در مزرعه‌ای به وسعت ۵۰ هکتار با اعتباری بیش از ۱۰ میلیارد ریال و طرح دیگر در عرصه‌ای ...

ساعت کار ادارات استان به روال عادی بازگشت

معاون توسعه مدیریت و منابع استانداری قم از بازگشت ساعت کار دستگاه‌های دولتی به روال گذشته خبر داد و افزود: از روز شنبه اول بهمن ماه ساعت کاری ادارات استان قم به روال ...

مراسم ترحیم همسر شهید سید محمد باقر حکیم در حسینیه شهدای قم برگزار شد + تصاویر

حمیّت نیوز(حمنا)؛مجلس ترحیم همسر شهید آیت الله سید محمدباقر حکیم  شامگاه پنجشنبه در حسینیه شهدای قم و با حضور شخصیت های مذهبی و ملی برگزار شد.       (function($) ...

طراحی سایت و پشتیبانی: رسانه پرداز